Anasayfa
Hakkımızda
Hizmetlerimiz
Blog
İletişim

Ortodonti Tedavisine Başlamak İçin 6 Neden

Eklenme Tarihi: 11.11.2019

1- Dişlerin temizlenmesi kolaylaşır.

Alt ve üst dişleriniz birbiriyle yanlış hizalandığında, azı dişlerinizin temizlenmesi zor olabilir. Sıkışık dişlerin hem temizlenmesi zordur hem de diş ipi kullandığınızda ipin parçalanmasına sebep olur. Çapraşık dişlerin arasında kolayca plak oluştuğu da unutulmamalıdır. Dişlerin çukurları yiyecekleri tutar, bu yüzden hepsini diş ipi çıkarmak zordur. Diş eti hastalıkları ve diş çürüğü, dişlerin arasına sıkışan gıda ve plaktan kaynaklanır. Dolayısıyla, dişlerinizde sıkışmış yiyeceklerle dolaşmaktan kaçının. Bunun yerine, Şeffaf Plaklar ile diş çapraşıklıkları, sıkışıklık ve aralık dişler gibi ortodontik bozukluklarınızı tedavi ettirdiğinizde, diş çürüğü ve diş eti hastalıklarından da otomatik olarak kurtulmuş olursunuz.


2- Daha iyi bir sindirime sahip olursunuz.

Dişlerimiz sindirimden önce yiyecekleri çiğnemek ve öğütmek için hayati önem taşımaktadır. Ne yazık ki, çarpık dişler ile yiyeceklerinizi başarıyla çiğnemek zor olabilir. Yemeğinizi yeterince iyi çiğnemediğinizde karın ağrısı ve mide problemlerine maruz kalabilirsiniz. Reflü, yiyeceklerinizi çiğneme ile doğrudan bağlantılıdır. Sindirilmemiş yiyecek veya sıvının midenizden ağzınıza kadar geri gelmesine neden olur ve birçok nedenden ötürü tehlikelidir. Boğazınıza ve yemek borunuza zarar vermenin yanı sıra reflünün sebep olduğu asit de dişlerinizi çürütür. Asit dişinizi kapladığında, diş minesine zarar verir ve diş çürümesine neden olur. Reflü hastalığı sırasında kullanılan ilaçlar ağız kuruluğu yapmaktadır. Ağız kuruluğu ise diş çürüğü ve dişte oyukların oluşma olasılığını artırır. Yiyeceğin doğru çiğnenmemesinden kaynaklanan bir başka güçlük, yiyeceğinizdeki besin maddelerini almanın zorlaşmasıdır. Yemeğinizi doğru çiğnememenizden kaynaklanabilecek sorunlar söz konusu olduğunda bu sadece buzdağının görünen kısmıdır. Ortodonti tedavisiyle düzelen dişler ile yemeklerinizi daha iyi öğütmenizi ve sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlarsınız.


3- Dişlerin çatlama ve kırılma olasılığı azdır.

Düzgün sıralanmış dişlerin çatlama ve kırılma olasılığı daha düşüktür, çünkü dişleriniz düzgün bir şekilde kapanır. Çarpık dişlerin her biri farklı yönlere baktığında dışarıdan gelen etkenlere ve baskılara karşı daha hassas olurlar. Yanlışlıkla sert ısırmak kadar basit bir şey bile dişlerde çatlak ve kırılmalara neden olabilir. Ortodonti tedavisi sayesinde düzgün dişlere kavuşursunuz. Böylece dişlerinizin çatlama ve kırılma olasılığı azalır.


4- Konuşmanız düzelir.

Çapraşık ve yanlış hizalanmış dişler, konuşmaya engel olmaktadır. Peltek konuşma, kelimeleri telaffuz edememek ve konuşurken ıslık çalması gibi bozukluklar tipik olarak çarpık dişlerden kaynaklanır. Konuşma problemleriniz olduğunda kendinize güvenerek konuşmak zor olabilir. Söylemeye gerek yok, mesleki durumlarda sizi dinleyenler için rahatsız edici olabilir. Konuşma engeli, kelimeleri yanlış telaffuz ettiğinizde, insanların sizin ne anlattığınızı anlamalarını zorlaştırabilir. Ortodonti tedavisine erkenden başlayın ve çarpık dişlerinizi hizaya sokun. Sözlerinizi güven içinde ifade edin.


5- Baş ağrılarından kurtulursunuz.

Kalabalık, sıkışık bir çene hattı, dişlerinizde pürüzlere ve aşınmaya yol açar. Düzgün olmayan aşınmış dişler de çeneye aşırı yük bindirir. Çenedeki kapanış bozuklukları sıklıkla baş ağrılarına neden olur ve TMJ gibi çene ve eklem problemlerine sebebiyet verir. Çene eklemi bozuklukları, yüz, baş ve boyunda ağrıya yol açan ve çenede kilitlenmeye neden olabilen bir çene hastalığıdır. Çok fazla baş ağrısı çekiyor musunuz? Bunlar sıkışık dişler ve çene eklemindeki bozukluktan kaynaklanabilir. Dişlerinizi ortodontik tedavi ile düzeltin ve baş ağrısından kurtulun.


6- Daha mutlu bir insan olursunuz.

Düzgün dişler fiziksel sağlığınıza doğrudan etki eder ve bu daha iyi hissetmenize neden olabilir. Gülüşünüzden memnun olduğunuzda, konuşmaya ve olumlu bir şekilde davranmaya başlarsınız. Gülüş mutluluk hormonu salgılayan bir kimyasal zincir reaksiyonuna neden olur. Gülümsediğiniz zaman mutlu olursunuz ve dopamin seviyeniz artar. Daha çok gülümseyerek genel sağlığınıza bir iyilik yapın.

Bu İçeriği Paylaş
Melikşah Mah. Akkonak Sk. No:4/1
(Meram Starbucks Karşısı)
Meram / KONYA
Bilgi ve Randevu için
0332 325 2020
WhatsApp Destek
0552 599 4959

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir.
Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Tüm Hakları Saklıdır. 2019 - Dr Yasin